Yurtdışı borçlanma günlük kuru SGK tarafından açıklandı. Asgari ücretin artışı ile birlikte günlük kurda da artış görüldü.

2017 günlük kuru 18.96 iken 21.648’e yükseldi. Yurtdışı borçlanma günlük kurunun artışı gurbetçilerimizin üzerinde nasıl bir etki bırakacağı ise merak konusu. Her geçen gün Avrupalı vatandaşlarımızın aleyhine işliyor. Ön müracaat yaparak bu durumu kendi lehine çevirebilirler.

Ocak zammı ile beraber akıllara yeni sorular gelmeye başladı. 6. Ayda zam gelip gelmiyeceğine dair. Zam mağduru olmak istemiyorsanız, ne kadar erken müracaat yaparsanız okadar avantajlı olursunuz.

Yurtdışında sosyal yardım alıyorsanız ya da çalışma yapıyorsanız, bu sizin müracaat yapmanıza engel değil. Müracaatınızı yaparak içerden gün satın alabilirsiniz. Çalışmanızı sonlandırana kadar yada sosyal yardımınız kesilene kadar parça parça ödeyerek borçlanmanızı bitirebilirsiniz. Böylelikle emeklilik hakkınızı elde etmiş olursunuz. Unutmayalım geleceğe en büyük yatırım emekliliktir.

Günlük kurun 21.648 olması son yıllarda yapılan en büyük zam oranı oldu. 2.688 TL lik artış Avrupalı vatandaşlarımızı tedirgin edeceğe benziyor. Fakat bu tedirginliğinizi Osmanlı emeklilik ailesi ile minimuma indirmek siz gurbetçilerimizin elinde. 00903124440860 dan uzman kadromuza ulaşarak destek alabilirsiniz.

Gözde Uluçay | Sosyal Güvenlik Uzmanı