Close

Erhan Nacar, Taşeron İşçilerin Merak Ettiği Sorulara Cevap Verdi

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, “Eğer yasa bu ay çıkarsa nisana kadar kadroya geçiş tamamlanacak.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, “Eğer yasa bu ay çıkarsa nisana kadar kadroya geçiş tamamlanacak. Ancak mevcut durumda güvenlik soruşturmaları 4-5 ayda tamamlanıyor. 850 bin taşeron eklenince soruşturmanın uzaması muhtemel” dedi.

SGK Uzmanı Erhan Nacar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen hafta taşeron işçilere verilen kadro müjdesiyle ilgili hükümetin mesaisinin sürdüğünü söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun açıklamalarıyla ayrıntıları ortaya çıkan düzenlemeye son şeklinin verilmesi için cuma günü Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Maliye Bakanı Naci Ağbal ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun katılımıyla toplantı yapıldığını belirten Erhan Nacar, düzenlemenin ayrıntılarının ele alındığı toplantıda, sendikaların görüş ve önerilerinin de masaya yatırıldığını kaydetti. Nacar, düzenlemenin en kısa sürede Türkiye Büyük Millet Meclisine sevk edilmesinin planlandığını, ilgili bakanların Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında bu hafta tekrar bir araya gelmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

SGK Uzmanı Erhan Nacar, kadroya kavuşacak işçilerin mevcut ücretleriyle çalışmaya devam ederken tayin haklarının bulunmayacağını söyledi. Nacar, “Buna karşın işçiler, sahip olacakları 52 günlük ikramiye sayesinde iki aylık ücretlerine yaklaşan fazladan kazanca sahip olacak” dedi. Bunun yanı sıra emekli olup da kamuda hala çalışmaya devam eden taşeron işçiler kadro imkanından faydalanamayacak.

“Taşeronda kadroya geçiş uzayabilir”

SGK Uzmanı Erhan Nacar, “Eğer yasa bu ay çıkarsa nisana kadar kadroya geçiş tamamlanacak. Ancak mevcut durumda güvenlik soruşturmaları 4-5 ayda tamamlanıyor. 850 bin taşeron eklenince soruşturmanın uzaması muhtemel” diye konuştu. Ayrıca, ikincil düzenlemelerin hazırlanması ve yayınlanmasının da zaman alabileceğini belirten Nacar, belediyelerdeki taşeronların kadroya geçişinin nasıl olacağını açıkladı.

Belediyelerde görevli 400 bin taşeron işçinin kadroya geçeceği açıklansa da temizlik görevlilerinden güvenlik görevlilerine kadar çoğu taşeron işçinin kadroya kendilerinin alınıp alınmayacağını, sürecin nasıl olacağını merak ettiğini belirten Nacar, “Devletteki taşeron işçilere kadro müjdesi geçen hafta geldi. Buna rağmen belediyedekiler başta olmak üzere, birçok kurumda çalışan taşeronun kafası karışık. Ama açıklama net” ifadelerini kullandı. Telaşa gerek olmadığını, kadroların verileceğini ifade eden Nacar, “Türkiye genelinde belediyelerde 100 bin kadrolu işçi var. Şimdi buna 400 bin daha eklenecek. Yani 4 katı kadar yeni işçi alınacak. Taşeron işçilerin yasa çıktıktan sonra 3 ay içinde kadroya geçeceği bildirilmişti. Yalnız bu süre biraz daha uzayabilir” dedi.

7
Kimler Neler Demiş?

avatar
6 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
ayhan kuzuErhan NacarAyten EkinCihanyusuf sevgili Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
elazığlı gardaş
Ziyaretçi
elazığlı gardaş

il özel idarelerı kadro varmı yokmu kafamız çok karışık güvenlik görevlisiyim şirket kurulacak deniliyor bu şirket devlet şirketi olacakmış bu şirkette çalışanlar devletimizin kadrolu yani 4d işçisimi olacak onu merak ediyoruz

emre küllü
Ziyaretçi
emre küllü

Sn. Nacar; İşe iade davası devam eden, ya da işe iade davasını kazanan taşeron işçiler bu kapsama alınacak mı acaba? Teşekkürler.

yusuf sevgili
Ziyaretçi
yusuf sevgili

Arkadaşlar ben % 55 engelliyim.3600 gün üzerinden 2001 yılında emekli oldum.şimdi belediyede taşeronum,bu yasaile işime son verilecekmi,öbür ihtimal emekli maaşımı kestirip işime devam edebilirmiyim.

Cihan
Ziyaretçi
Cihan

Erhan hocam biz hali hazırda 2buçuk yıldır belediyenin kendi şirketinde süresiz sözleşmeli olarak çalışmaktayız bizim için kadro varmıdır yoksa biz yine mevcut durum üzerinden mi çalışmaya devam edeceğiz sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Ayten Ekin
Ziyaretçi
Ayten Ekin

Merhaba ben öğretmen evinde hizmet alımı temizlik işcisiyim beş yıldır aynı yerde görev yapmaktayım. Kadroya geçiş bize var mı? Yoksa hizmet alımı devam edecek mi bize taşeron işçisi olarak devam mı edeceğiz lütfen yanitlarsanız çok memnun olurum… Şimdiden teşekkürler

ayhan kuzu
Ziyaretçi
ayhan kuzu

Iyi gunler dilerim biz taseronda calisan isciler olarak yeni gelen kanun ile emekli maasi almaya hak kazananlar ve ileride yasini ve gununu dolduranlar emeklik olmak zorunda kalacagiz . Boylelikle surekli isci kadrosu denilen kanunda biz surekli issiz durumuna dusecegiz . Su anda mevcut calisan kadrolu isci ve memur 65 yasina kadar calisabilmektedir. Bu durumda bizim gunahimiz nedir . Bu sekilda calisan belki binlerce insan var ve ileride hepsi issiz kalacak.Biz yeni ise baslamiyoruz yillardir bu kurumlara ve kadrolu olmak hayaliyle hizmet veriyoruz . Lutfen bu kadar insani magdur etmeyelim burda da diger isciler gibi esit davranalim .Bu konuyu gundeme getirirseniz… Read more »

ERHAN NACAR’A
SESLİ MESAJ İLE SORULARINIZI İLETEBİLİRSİNİZ.?
SORULARINIZA BIRAKACAĞINIZ SESLİ MESAJI ERHAN NACAR CEVAPLAYACAKTIR...

00 90 312 500 07 07
00 90 212 998 07 07