Close

SGK Uzmanı Erhan Nacar UYARDI… TÜRKİYE’DE BULUNAN VARLIKLARINIZI GİZLEYİN !

SGK Uzmanı Erhan Nacar UYARDI… TÜRKİYE’DE BULUNAN VARLIKLARINIZI GİZLEYİN !

SGK uzmanı Erhan Nacar açıklamalarında uluslar arası anlaşma gereği alınan kararlar hakkında uyarılarda bulundu.
Yurt dışında yaşadıkları ülkede sosyal yardım alan gurbetçiler 1 Ocak 2018’den itibaren mercek altına alınacak. Uluslararası anlaşma kapsamında yardım alan vatandaşların Türkiye’deki mal varlıkları incelenecek.
SIKI DENETİM YAPILACAK
Türkiye’de parası bulunan, gayrimenkulü ya da arabası olan gurbetçiler artık yardım alamayacak. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na üye olan 57 ülke arasında ‘Otomatik Bilgi Transferi’ anlaşması imzalandı. Söz konusu anlaşma kapsamında sıkı denetimler gerçekleştirilecek.
BİR İŞLEME MARUZ KALABİLECEKLER
Anlaşma kapsamında ülkeler arasında vatandaşın banka bilgileri dahil olmak üzere mal varlıklarının ne durumda olduğu da öğrenilebilecek. Buna göre yıllarca para biriktirdikten sonra Türkiye’de yatırım yapan gurbetçiler daha önce almış olduğu sosyal yardımdan dolayı bir işleme maruz kalabilecekler.
BİNLERCE VATANDAŞIN MAĞDUR OLACAĞI TAHMİN EDİLİYOR
2016 yılında AGİT’e üye ülkeler tarafından alınan karar kapsamında anlaşmanın 1 Ocak 2018’den itibaren yürürlüğe gireceği ifade ediliyor. Bilindiği gibi Almanya’da milyonlarca Türk vatandaşlı yaşıyor. Almanya’da son 10 yıl içinde alınan sosyal yardım paralarının da işleme maruz kalacağı öğrenildi. Bu bilginin öğrenilmesi ile binlerce vatandaşın mağdur olacağı tahmin ediliyor.

MALİYE BAKANLIĞI YETKİLİSİNDEN AÇIKLAMA

Eski bakanımızın daha önceki açıklamaları şöyle ki ;

Konu ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı yetkilisi bir açıklama yaptı. Yetkili açıklamalarında “1 Ocak 2018’den itibaren AGİT ülkeleri arasında yürürlüğe girecek olan ‘Otomatik Bilgi Transferi’ anlaşması öncelikle vergi kaçakçılığının önemli oranda önüne geçmek amacıyla imzalanıyor. Ancak Avrupa ülkelerinde yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızın sosyal yardımlaşma parası aldıkları gerekçesi ile 10 yıl geçmişe dönük olarak yapılabileceği ifade ediliyor. Türkiye’ye ziyarete geldiklerinde içinde barınabilecekleri evlerinin dahi bilgi paylaşım kapsamında değerlendirileceği iddialarına karşılık, yurtdışında gurbetçi olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması için bakanlığımız ne gerekiyorsa onu yerine getirecektir” ifadelerine yer verdi.
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) üye ülkeleri arasında 2016’da üzerinde uzlaşılan “Otomatik Bilgi Transferi” anlaşmasına göre üye bir ülkenin, kendisinden istenmesi durumunda vatandaşlarının banka bilgilerini diğer üye ülkelere vermesi gerekecek. Bu imkan doğrultusunda yabancı ülkede sosyal yardım alıp Türkiye’de parası ve faiz geliri olanların haksız yere yardım aldıkları sonucuna varılacak. Ceza Hukukçusu Mahmut Yılmaz dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bir açıklama yaptı. Mahmut Yılmaz açıklamalarında “Şunu söylemek icap eder ki uygulama iki yönden sonuç doğuracaktır ki bunlar, cezai ve hukukidir. Şu hâlde vatandaşlarımızın dikkat etmeleri gereken hususlar sıralana bilir.” ifadelerine yer verdi.
GURBETÇİ VATANDAŞLARIN YAPMASI GEREKENLER
Gurbetçi vatandaşların yapması gerekenler de belirtildi. Buna göre gurbetçi vatandaşlar “Mesela, Almanya’dan sosyal yardım alma durumunda bulunan vatandaşlarımızın, Türkiye’deki faiz gelirlerini beyan etmeleri durumunda haklarında cezai herhangi bir soruşturma açılmayacaktır. Böylece cezai sorumluluktan kaçınabileceklerdir. Bu konuda hususiyetle Öncelikle TÜRKİYE CUMHURİYETİ’nin yetkililerinden bilgi alınmalı diyen ‘NACAR’ daha sonra bu uzmanlık alanı ve çok hassas bir konu olması ile ilgili yetkin kişilerden profesyonel destek alınmalıdır.” , “Özellikle vatandaşlarımızın uygulama karşısında bilgilendirilmeleri noktasında başkonsolosluklarımıza bu konuda büyük görevler düşmektedir. Buna karşılık da vatandaşlarımızın konsolosluklarla daimî surette irtibat halinde olmalarında fayda bulunmaktadır.” , “Uygulama sonrası meydana gelebilecek mağduriyetlerin giderilmesi noktasında da örneğin Almanya’daki gurbetçilerimizin Alman yargı makamlarına avukatlar aracılığıyla başvurmaları, hukuki haklarını sonuna kadar talep etmeleri gerekmektedir. Buna rağmen sonuç alınamaz ve iç hukuk yollarının tamamı da tüketilmiş ise bir başka seçenek vardır ki o da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmaktır.” , “Olası bir mağduriyete karşı müracaat olunabilecek bir başka mercii de Türkiye’nin bizatihi kendi yargı makamlarıdır. Unutulmamalıdır ki vatandaşı ile alakalı bilgi paylaşımında bulunacak olan Türkiye’dir. Haliyle mağdur vatandaşlarımızın Türkiye’ye karşı tazminat isteme hakları hukuk çerçevesinde mümkün olabilecektir.”
SGK UZMANI ERHAN NACAR’DAN UYARI
20 temmuz 2019 tarihine kadar varlıkları gizleme formlarını dolduracaklarını belirten ‘NACAR’ Avrupalı gurbetçileri bu fırsatı iyi değirlendirmleri uyarısında bulundu…
Kanal 7 Avrupa’da sunduğu Erhan Nacar’la sosyal güvenlik programında 01 Ocak 2018 tarihinde uluslar arası anlaşma gereği çeşitli açıklamalarda bulunuldu.
Türkiye’de bulunan ve Avrupa’da yaşayan gurbetçilerimizin özel bilgilerinin geliri dahil özel bilgilerini paylaşılabileceği ve bu durumdan dolayı Avrupalı vatandaşların yurt dışında almış olduğu yardımlardan dolayı zor durumda kalacağı özelliklede Avrupalı vatandaşlardan Erhan Nacar’ın programına gelen Whatsaap ve mail’ler üzerine gurbetçilerin tedirgin olmasından dolayı Erhan Nacar bu konu ile ilgili çok yakından alakadar olduğunu sayın Cumhurbaşkanımızın asla ve katiyen Avrupada yaşamakta olan vatandaşlarımızı üzecek zorduruma bırakacak kararlar vermiyeceğini söyledi. Türkiye’de varlıklarınızı ilgili kurumlardan gerekli formları doldurarak kamo oyu baskısı ile sonuca ulaşılabileceğini söyledi ‘NACAR’.
info@erhannacar.com

 

Sohbete Başla
Erhan NACAR Sorularınızı Bekliyor
Erhan NACAR Sorularınızı Bekliyor

 

 

CANLI YAYIN İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

 

 

 

 

ERHAN NACAR’A
SESLİ MESAJ İLE SORULARINIZI İLETEBİLİRSİNİZ.?
SORULARINIZA BIRAKACAĞINIZ SESLİ MESAJI ERHAN NACAR CEVAPLAYACAKTIR...

00 90 312 500 07 07
00 90 212 998 07 07