Yurtdışı borçlanmasında vatandaş olarak çok fazla bilgiye sahip olduğumuzu düşünüyoruz aslında. Gerek sosyal güvenlik kurumlarımdan gerekse konsolosluk ve ateşeliklerden aldığımız bilgiler bazen yetersiz kalabiliyor. Bu aşamada devreye bizler giriyoruz.

3201 Sayılı kanuna göre yurtdışında yaşayan gurbetçilerimizin , Avrupa’da geçirdikleri süreleri ve çalışmalarını Türkiye’den borçlanabiliyorlar. Bu ülkeler arasında bilindiği üzere Almanya , Fransa ve Avusturya bayanlar da çocuk doğum sigorta başlangıcı saydırılıyor. Kadınlarda çalışma veya doğum varsa yurtdışına gidiş tarihine ( ikametgaha) göre hesaplama yapılır. Erkeklerde ise ilk çalışma tarihi Türkiye de sigorta başlangıcı saydırılıyor.

Almanya , Fransa ve Avusturya dışındaki diğer anlaşmalı olan ülkelerde bayanlarda çocuk doğum sigorta başlangıcı saydırılmıyor. Diğer ülkelerde kadınlarda çalışma olduğu takdirde ikametgah tarihine göre hesaplama yapılmaktadır. Erkeklerde ise her zaman için ilk çalışma tarihi baz alınır. ( tabi reşitlik şartı aranmakta)

Gurbetçiler yurtdışı borçlanma günlük kurunun euro ile orantılı yükseldiğini düşünerek 01.01.2018 de yapamadıkları müracaatlarn pişmanlıklarını yaşayıp Ocak ayında müracaat yapmak için harekete geçtiler. Görüldüğü üzere günlük kura 2.68 TL bir zam geldi. Buda emekli olacak bir kişi için ortalama 3000 euro anlamına gelmektedir. Daha fazla zam mağduru olmamanız için siz gurbetçi vatandaşlarımızı Osmanlı Emeklilik ailesine bekliyoruz.

GÖZDE ULUÇAY | Sosyal Güvenlik Uzmanı

Tüm Güncel Haberlerden  ilk siz haberdar olmak istiyorsanız mobil uygulamalarımızı mutlaka indiriniz…

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Linke Tıklayınız ►►► http://goo.gl/X0z6Z2

IOS  Uygulamamızı İndirmek İçin Linke Tıklayınız ►►► http://goo.gl/xX5fcG