Almanya’da yaşayan gurbetçilerin büyük çoğunluğu, bir gün memlekete kesin dönüş yapmayı düşünüyorlar. Peki, dönüş olduğu takdirde prim iadesi nasıl olur? Şartları var mıdır? Diye düşünce içiresindedirler.

Yıllarca Almanya’da çalışan gurbetçilerimizi Alman sigorta kasasına yatırılmış olan primleri yazılı istek üzerine bazı şartlarla sigortalılara veya ölümleri halinde geride kalan hak sahiplerine iade edilmektedir.  Alman Sosyal Yasası’nın 6/210 maddesinde de bunu net olarak ifade etmektedir. Başvuru yapmak isteyen gurbetçi bizzat Türkiye’ye gelip Türkiye’deki ikamet ettikleri en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü /Sosyal Güvenlik Merkezleri müracaat etmeleri gerekmektedir.

ALMANYA PRİM İADESİ İLE BİLİNMESİ GEREKENLER

Gurbetçinin Türk vatandaşı olması gerekmektedir çift vatandaş veya mavi karta sahip kişiler bu haktan faydalanamaz.

Sigortası ya da isteğe bağlı sigortası olmaması gerekmektedir.

Başvurusunu yaptıktan sonra en az 24 ay hiçbir yerde çalışmaması gerekmektedir.

Sadece prim iadesin de işçinin ödediği kısmı hesaplayarak, ne kadar para alınabileceği hesaplanabilir,

Alman Emeklilik Kasasının koruması altında (kaza, ölüm gibi durumlara karşı) çalışmış olması, varsa işsizlik dönemlerinde İş Ajansı tarafından ödenen primler de iade edilmiyor.

Tutuklu olarak geçen süreler ile 5510 sayılı Kanun bu Kanunla mülga kanunlar hükümlerine göre isteğe bağlı sigortaya prim ödenen süreler, bekleme süresini etkilemez.

17.03.1987 tarihine kadar Almanya’dan kesin dönüş yapmış gurbetçilerimiz Türkiye’de mecburi sigortalı olsalar bile bekleme süresinden etkilenmezler, istedikleri takdirde primleri iade edilir.

65 yaşını doldurdukları halde her iki ülkedeki prim ödeme süreleri toplamı 5 yılı bulmayan vatandaşlarımızla 24 aylık bekleme süresine tabi olmadan prim iadesi isteğinde bulunabilirler.