Ağustos ayında vergi diliminden dolayı asgari ücret alanların maaşlarının bin 300 liranın düşebileceği açıklaması milyonlarca vatandaşı kaygılandırdı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi dilimi ile Eylül ayında düşüş yaşanması muhtemel asgari ücretle ilgili soruları yanıtladı. Bakan Naci Ağbal milyonlarca çalışanı ilgilendiren,”Asgari ücret düşecek mi?” sorusuna ‘Çözmek için Çalışma Bakanımız ile çalışıyoruz’  şeklinde cevap verdi.

Katıldığı bir organizasyonda Maliye Bakanı Naci Ağbal’a, Eylül’den sonra artacak vergi dilimi sebebiyle bin 300 liralık asgari ücretin 70 lira düşeceği hesaplarının yapıldığını hatırlatarak, sorunla ilgili çalışmalarının olup olmadığı soruldu. Ağbal, “Evet Eylül sendromumuz var” diyerek, vergi sistemini değiştirmeyi düşünmediklerini belirtti ve şöyle devam etti: “Sadece asgari ücret açısından değil, mevcut sistemin aşındırılmasını kabul etmiyoruz…”

naci-agbal-asgari-ucret-aciklamasi-2016_1460706265

Naci Ağbal sözlerinin devamında asgari ücretle çalışanları rahatlatacak, şu bilgileri verdi:
“Söz verdiğimiz gibi asgari ücreti bin 300 liraya çıkarttık. Eylül ayından sonra vergi dilimi artacak. Artan gelirden daha fazla vergi alınması sisteminin değişmesi mümkün değil. Ancak asgari ücretle çalışanlar özelinde Çalışma Bakanımız Süleyman Soylu ile birlikte çalışıyoruz. Sistemi değiştirmeden sorunu çözecek asgari ücretin azalmasını önleyecek bir formül olacak…”