Erkeklerde emeklilik yaşı hesaplanırken dikkate alınan unsur, kişinin sigorta başlangıç tarihidir. Yani bu tarihe göre bir yaş belirlenir. Fakat kişi eğer sigorta başlangıç tarihinden önce askerlik yapmış ise askerlik borçlanması yolu ile emeklilik yaşını geriye çekebilir. Ne kadar geriye çekeceği askerlik yaptığı süre ile alakalıdır. Yani kişi 18 ay askerlik yapmış ise 18 ay, 20 ay yapmış ise 20 ay geri geçer emeklilik yaşını.

Kişilerin askerlik borçlanması yapmalarının bir diğer sebebi ise prim gününü tamamlamak istemeleridir.

Askerlik borçlanması yaparken dikkat edilecek bir diğer unsur ise, askerlik süresi boyunca kişinin Bağ-Kur priminin yatmamış olması gerekir. Şayet bu süreçte Bağ-Kur’u çıkarsa kişi askerlik borçlanması yapamaz.

Yurtdışı borçlanması yaparak emeklilik işlermlerini gerçekleştiren ve Türkiye’den emekli olacak kişilerde askerlik borçlanmasının gerekli olup olmadığına karar vermek için bakılması gereken unsurlardan bahsetmek istiyorum size.

Öncelikle daha önce de saöylediğim gibi ilk şart; kişinin askerliğinin sigorta başlangıç tarihinden önce olmasıdır. Dikkat edilecek diğer unsur ise, kişinin sigorta başlangıç tarihine göre emekliliği hakedip etmediğidir. Yani kişi zaten sigorta başlangıç tarihine göre yaş şartını yerine getiriyorsa, askerlik borçlanması yapmak herhangi bir değişikliğe sebep olmaz, bir fayda sağlamaz.

Ebru BAYRAM | Sosyal Güvenlik Uzmanı