7 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6745 sayılı Kanunla 5510 sayılı Kanunun 4-b kapsamında sigortalı sayılan muhtar, esnaf, şirket ortağı, tarımsal faaliyette bulunanlar ile jokeylere 5 puanlık prim indirimi getirildi. Yapılan düzenlemeyle birlikte bu kapsamdaki sigortalılar Ekim ayından başlamak üzere primlerini % 17 oranında daha az ödeyecekler.

İşverenler için uygulanmakta olan 5 puanlık prim indiriminin Bağ-Kur’lular için de uygulanması gerektiğini sürekli gündemde tutan TESK yetkilileri bu düzenleme ile bir kazanım daha sağlamış oldu.

Bağ-Kur sigortalısının 5 puanlık prim indiriminden yararlanması için Hazinece karşılanmayan kısmı yasal süresi içinde ödemesi ve SGK’ya prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması gerekmektedir.

Prim borcu olanlar ise bu borçlarını ilgili kanunlara göre taksitlendirmeleri ya da yapılandırmaları halinde bu haktan yararlanabilecek.

Bu düzenleme ile birlikte asgari kazanç üzerinden prim ödeyen sigortalıların 82 TL, azami kazanç üzerinden prim ödeyenlerin ise 535 TL tutarında prim yükleri hafifletilmiş oldu.

Android ►►► http://goo.gl/X0z6Z2

IOS  ►►► http://goo.gl/xX5fcG