3201 sayılı kanuna göre yurtdışı borçlanma süreleri hesaplanırken, ikamet edilen ve çalışılan ülkenin hangi ülke olduğu büyük önem arz etmektedir.

Avusturya, Fransa ve Almanya’da hem yurtdışı çalışma tarihleri Türkiye’de sigorta başlangıcı sayılmakta hem de bayanlar için yurtdışında yapılan doğum sigorta kasasına işletilmek kaydı ile sigorta başlangıcını ikametgah tarihine çekmektedir.

Hollanda, Belçika, İsviçre ve Kanada gibi ülkelerde ise yurtdışında yapılan doğum sigorta başlangıcı sayılamazken, yurtdışındaki çalışma tarihi Türkiye’de başlangıç sayılabilmektedir.

Danimarka, İsveç, Norveç, İtalya, Avusturalya ve İngiltere’de yukarıda bahsedilen iki durum da söz konusu değildir. Bu ülkeler ile anlaşmamız olmadığı için yurtdışındaki çalışma tarihi Türkiye’de sigorta başlangıcı olarak kabul edilemez. Eğer kişinin Türkiye’de herhangi bir çalışması yoksa genel kurala göre emekliliğe tabi tutulur.Genel kural ise erkeklerde 9000 gün 60 yaş, kadınlarda 7200 gün 58 yaştır. Kişi Türkiye’den SSK üzerinden emekli olmak istiyorsa Türkiye’de bir sigorta girişi bulunmalıdır.

Sigorta girişine göre son 3.5 yılı sigorta sicil numarası üzerinden borçlandırılır. Bu ise kişinin SSK’dan emekli omasını sağlar. SSK’dan emekli olunduğunda, Bağ-Kur’dan emekli olan bir kişiye göre %25 daha fazla maaş bağlanır. Bu sebeple kişinin borçlanmasının tamamını istemeden Türkiye’de bir sigorta girişinin bulunması avantajınadır.

Şule YÜCEL | Sosyal Güvenlik Uzmanı