3201 Sayılı kanuna göre yurtdışında çalışan ve yaşayan Türk vatandaşlarımız Türkiye’den yaşlılık, ölüm ve malulen emekli olabiliyorlar . Gurbetçilerimiz 18 yaşını doldurduktan sonra çalışma sürelerini ve boşta geçen sürelerini borçlanabilme hakkına sahiptirler. Bu süreleri borçlanabilmek için de Sosyal güvenlik il müdürlüklerine ve merkezlerine dilekçe vermeleri yeterlidir.

08.05.2008 tarihinden önceki borçlanmalar Dolar üzerinden yapılıyordu. Ve borçlanmaları kişilere ABD doları olarak bildiriliyordu. Bu bildirilen dolar borçlanmalarında kesinlikle ödeme süresi yoktur. 08.05.2008 tarihinden önce müracaat yapan tüm gurbetçilerimizin borçlanmaları dolar üzerinden yapıldığı için ödeme konusunda süre , zaman sıkıntısı yoktur.

Dolar borçlanmasında da kişinin sigortalı çalışması varsa 4a dan bildirilir. Şayet kişinin sigortası yoksa 4b den kişiye bildirilir. Dolar borçlanmasında çalışılan süre 4a ya boşta geçen süre 4b ye ayrıştırılır.

08.05.2008 tarihinden önce müracaat yapan Avrupalı vatandaşlarımız taraflarına bildirilen borçlanmalarını ödemedilerse, günlüğü 3.5 dolar üzerinden ödemelerini yaptıkları takdirde Sosyal Güvenlik Kurumlarına Tahsis talep de bulunabilirler.

Yurtdışı borçlanması , SSK , bağ-kur , yüksek maaş dul ve yetim aylığı … vs bir çok konuda bilgi sahibi değilseniz Erhan Nacar Youtube kanalına abone olmayı unutmayınız.

Gözde ULUÇAY | Kredi Finans Uzmanı