Yurtdışında yaşayan çoğu Türk vatandaşımız, gerek Avrupa’nın şartlarından dolayı gerek Türkiye’ye dönme arzularından dolayı yurtdışı borçlanması yaparak Türkiye’den emekli olmak istemektedirler.

Fakat bu vatandaşlarımız Türkiye’den hangi haklara sahip  olduklarını bilmedikleri için Türkiye’den dul, yetim veya ölüm aylığı alma hakları olduğunu bilmiyor. Halbuki 3201 sayılı yurtdışı borçlanma yasası ve mevzuatı  şartları oluştuğu takdirde dul ve yetim aylığı alma hakkı veriyor.

Örneğin : Almanya’daki Hatice hanım eşinin ölümü üzerine eşinin yurt dışındaki çalışma  günlerini yurtdışı borçlanması yaparak evlenmemek şartıyla ömür boyu  dul aylığı alabilmektedir.

Dul ve Yetim aylığı nasıl alınır ?

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın dul ve yetim aylığı alabilmeleri için ölen kişinin Türkiyede ve yurtdışında toplam 1800 gün yani 5 yıl  çalışma süresinin olması gerekir. Vefat eden kişinin  eşi veya çocukları yurtdışındaki sigortalılık  sürelerini yurtdışı borçlanması yaparak bu günleri  satın almaktadırlar. Daha sonra bu günler karşılığında Dul ve Yetim maaşlarının  bağlanabilmesi için Sosyal Güvenlik kurumuna talepte bulunulmaktadır. Eğer vefat kişinin ölmeden önce Türkiyede sigortası mevcut ise dul ve yetim aylığı SSK dan bağlanmakta fakat   vefat eden kişinin Türkiyeden sigortası mevcut değilse bağlanan Dul ve Yetim aylığı Bağkurdan bağlanabilir.

Ekim 2008 tarihinden önce vefat eden sigortalıların şayet Türkiye’de daha önce bir gün dahi SSK (4/a) sigorta girişleri varsa, borçlanmalarla 900 iş gününe tamamlamaları yeterlidir. Ekim 2008 tarihinden sonra vefat eden sigortalının hak sahiplerinin 900 güne borçlanma yolu ile tamamlanmasını SGK kabul etmemekte, bu sebeple yurt dışı borçlanması için 1800 güne tamamlamaya borçlanma hakkı vermektedir.

Eğer bu şartlara uygun olduğunuzu düşünüyorsanız başvurularınızı bekliyoruz.

Telefon Numarası : 444 0 860  E-posta: info@erhannacar.com

Tüm Güncel Haberlerden  ilk siz haberdar olmak istiyorsanız mobil uygulamalarımızı mutlaka indiriniz…

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Linke Tıklayınız ►►► http://goo.gl/X0z6Z2

IOS  Uygulamamızı İndirmek İçin Linke Tıklayınız ►►► http://goo.gl/xX5fcG