Annelerin en büyük korkusu çocuklarının ölmesiymiş; engelli çocuk annelerinin ise en büyük korkusu çocuklarından önce ölmektir. Çünkü onlar çocuklarının eli , gözü ,kolu, ayağı olmaktadır.

Birilerinin bakımına muhtaç derecede ağır engeli bulunan çocuk annelerinin bağ-kur ,SSK , emekli sandığı , EK5 veya isteğe bağlı ile erken emekli olmaları mümkün. 01.10.2008 tarihinden itibaren 5510 sayılı kanunun 28. Madde gereği  çalışılan sürenin dörtte biri oranındaki süre çalışılan süreye ilave edilerek emekliliğe kalan süreden düşürülür.

Erken emeklilikten yararlanabilmesi için engelli çocuğun, bakıma muhtaç raporunda ağır engelli ibaresinin olması gereklidir. Çocuğun bakıma muhtaçlığı devam ettiği müddetçe bu haktan yararlanmaktadır. Birden fazla engelli çocuğu olan anneler sadece bir çocuk üzerinden erken emeklilik hakkına sahip olur. Diğer çocuklar için bu mümkün değildir.

Anneler eğer evlatlık çocuk aldılarsa , bakımını kendilerini üstleniyorsa erken emeklilik yine mümkündür. Fakat evlatlık alındığı tarihten itibaren bu süre geçerlidir.

Annelerimize son olarakta 12 ay boyunca yarı zamanlı çalışma hakkı verilmiştir. Bu hakkı kullanırken maaşlarını kesintisiz tam  almaktadır. Bu süreyi çocuklarının öğrenim zamanına kadar uzatabilirler fakat maaşlarını yarım maaş şeklinde alabilirler. Aynı zamanda vergi indiriminden de faydalanabilmekteler.

Unutmayalım hepimiz birer engelli adayıyız. Ve haklarımızın neler olduğunu bilmeliyiz. Daha detaylı bilgi için 00903124440860 dan uzman kadrumuza ulaşarak destek alabilirsiniz.