GURBETTEKİ VATANDAŞLARIMIZA MÜJDE !

Yurt dışında çalışan gurbetçiler, 3201 sayılı kanuna göre, Türk vatandaşlığında geçen 18 yaşından sonraki süreleri borçlanarak Türkiye’de emekli aylığı bağlatabiliyor.

BU YIL İÇİN EN AZ 116 BİN 910 LİRA ÖDENECEK

Yurt dışındaki vatandaşlarımızın borçlanma maliyeti, 2008’deki yasa değişikliğinden sonra 6 dolara yaklaştı. Bu rakam, TL’nin zaman içinde değer kaybetmesiyle bir miktar azaldı. Ancak, 1 Kasım 2015 seçimleri dolayısıyla asgari ücrette yüzde 30 oranında artış yapılınca günlük prim tutarı 2016 yılında 5.94 dolar (5.32 euro) oldu. 2018 yılında yurt dışı borçlanması yapacak bir gurbetçi, günlük en düşük 67.65 lira ile bunun 7.5 katı olan 507.37 lira arasında kazanç üzerinden, borçlanma yapacağı her gün için 21.65 lira ile 162.37 lira arasında değişen tutarda prim ödemek zorunda kalıyor. 15 yıl (5 bin 400 gün) prim borçlanması yapacak gurbetçinin bu yıl için en az 116 bin 910 lira ödemesi gerekiyor.

HANGİ DÖNEMLER İÇİN BORÇLANMA YAPILIYOR

Borçlanma, yurt dışında sigortalı olarak çalışılan dönemler ile her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ve ev kadını olarak geçen süreler için yapılabiliyor.  Gurbetçi vatandaşlarımız, geçtiğimiz yıl emekli olabilmek için borçlanma yapmış olsalardı 5400 gün için 102 bin 384 lira ödeyecekti. döviz kurlarında gerçekleşen artış sebebi ilegurbetçilerin borçlanma maliyetleri döviz bazında azalırken,  TL bazında yüzde 14 oranında bir artış görüldü. şuan Eruro, dolar karşısında değer kazandığı için Avrupa’da yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız için güzel fırsat ortaya çıkmışoldu.

“KÜÇÜK AYRINTILAR BÜYÜK ÖNEM TAŞIR”

Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız için ortaya çıkan bu fırsatı güzel değerlendirmek gerektiğini belirten Erhan Nacar, “Bildiğiniz gibi yurt dışı borçlanmaları, erken emeklilik işlemleri, yüksek emekli maaş alma yöntemleri gibi bir çok konuda sizler için çalışmalarımı sürdürüyorum. sürekli değişen ve gelişen yasalarla ilgili araştırmalarımı yapıp vatandaşlarımızı en doğru şekilde yönlendirmeye çalışıyorum. Emeklilik işlemleri ile ilgili evraklar düzenlenirken bile en ufak ayrıntılarla bizzat ilgileniyorum. çünkü sizin için önemsiz gibi gözüken bir madde yolunda giden işlemlerin tam tersine dönmesine sebep olabiliyor. Bütün bu işlemlerinizin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için vatandaşlarımızın benimle veya Osmanlı Emeklilik bünyesinde çalışan uzmanlar ile iletişime geçmesini tavsiye ediyorum” dedi.

TAKSİT İLE ÖDEME İMKANI

Hesaplamalar sonucu ortaya çıkan tutar Erhan Nacar kanalı ile çalışıldığında peşin ödenmek zorunda kalmıyor. Vatandaşlarımızın isteği doğrultusunda bir hesaplama yapılarak uygun ödeme planı çıkarılıyor ve emeklilik işlemleri tamamlanana kadar ödeme kolaylığı sağlanıyor. Ayrıca süreç boyunca merak ettiğiniz bütün sorular da uzman kişiler tarafından cevaplanıyor.