Türkiye ile sosyal güvenlik anlaşması olan ülkelerde yaşayan vatandaşlarımız yaşadıkları ülkede emekliliği hakettiklerinde, şayet Türkiye’de daha önceden yapmış olduğu bir çalışması varsa Türkiye’den de kişiye çalıştığı süreyle orantılı olarak bir maaş bağlanır. Bu maaşa kısmi aylık denir.

Ülkeler arası bir anlaşma söz konusu olduğundan emekli eden ülke, Türkiye’ye aslında şöyle demiş oluyor ‘’ Bu vatandaşın bendeki hizmetleri dolayısıyla burada emkliliği haketti, eğer senden de çalışmışlığı varsa sen de hakettiğini ver’’.

Kişilerin Türkiye’deki çalışması eğer çok kısa bir süre ise çok cüz’i miktarda bir aylık bağlanıyor elbette.Ve vatandaşlar kendilerine bağlanan aylığın çoğu zaman farkında bile olamayabiliyorlar.  Yurtdışında emekli olan ve Türkiye’de hizmeti bulunan vatandaşlar mutlaka kendilerine maaş bağlanıp bağlanmadığını sorgulatmalıdırlar.

Peki kısmi aylık bağlanan vatandaş ne yapmalı?

Kişi isterse kendisine bağlanan aylığı tam aylığa çevirebilir ve yüksek bir maaşa sahip olabilir. Bunu ise yurtdışı borçlanması yaparak, yani yurtdışındaki hizmetlerini borçlanarak yapabilir. Bunu yaparken de yurtdışı borçlanma hizmet formu doldururken 12. madde doğru bir şekilde doldurulmalıdır.