Yurt dışında yaşayan çoğu vatandaşlarımız yurtdışı borçlanması yaparak Türkiyeden emekli olmak istiyorlar.Fakat yüksek maaş almak için hangi yolları izleyeceklerini bilmiyorlar. Bu yazımda sizlere bunu detaylı bir şekilde anlatacağım.

Öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumuna  müraacat ederek borçlanma talep dilekçesi formunu doldurup, kuruma teslip edip, Borç Tahakkuk Cetvelenin gelmesini bekliyorlar.Ancak form belirli esaslara göre doğru doldurulmadığı için maaşınız düşük bağlanıyor..Burdaki önemli olan esas iş başlangıcı tarihlerinin maaş bağlanma katsayısı düşük olan yıllara gelmemesi gerekir.Burdaki hesaplamalarada Sosyal Güvenlik  Uzmanlarımız tarafından detaylı bir şekilde yön verilir.

Uzman aracılığıyla işlemlerini yaptırmayan vatandaşlarımız ise maaşı bağlandığında, maaşının düşük oldugunu görünce kuruma itiraz dilekçesinde bulunup maaş bağlama kararının tekrar incelenmesini istiyor.Yapılan borçlanma  talebi  tekrar düzenlemeye koyulamayacağından kurum red cevabı veriyor.Yani yapılan işlemde hiç bir yanlışlık olmadığını söylüyor.Vatandaşlarımız da bu sebeple  kesin çözüm  olarak dava yolunu seçiyor.

Bu sebeplerden ötürü hem zaman harcamadan hemde daha doğru bir şekilde emeklilik sürecinizi tamamlamak istiyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz.Bizim Sosya Güvenlik Uzmanlarımız sizlerden gelen soru ve görüşleri değerlendirip sizlere dönüş sağlayacaktır

Büşra TIRIN | Sosyal Güvenlik Uzmanı