22.05.1985 tarihinde yürürlüğe giren 3201 Kanuna göre yurtdışın da çalışan Türk vatandaşlarının, yurtdışında geçen sürelerinin sosyal güvenlik bakımından değerlendirilmesi ve belirli şartlarla borçlanma hakkını elde etmesidir.

Borçlanma hakkını kullanarak Türkiye’den emekli olmak isteyen gurbetçilerimiz öncelikle yapması gereken Türkiye il sınırlarında oldukları zaman dilim de en az 3 ya da 4 günlük sigortalı bir işte çalışıp sigorta sicil numarasına sahip olması gerekmektedir. Sigorta sicil numarasına sahip olmayan vatandaşlarımız borçlandığı süreleri 4/B yani BAĞ-KUR olarak öderler ve BAĞ-KUR yüksek borçlanma düşük maaş bağlanması söz konusu olduğu için gurbetçilerimize sigorta sicil numarasının önemi vurgulanmaktadır.

Sigorta sicil numarasını elde etmek isteyen vatandaşlarımızın bu süre zarflarında çalışmaları sonlanmadan Türkiye il sınırlarından ülkelerine dönüş yapmamaları gerekmektedir aksi taktirde  çalışma süreleri bitmeden dönüş yaparlarsa yurda giriş çıkış kontrolleri sırasında tespit edilip  sosyal sigortalar tarafından denetime tabi tutulup sigortaları iptal edilmiş olur.

İnci Balcı | Sosyal Güvenlik Uzmanı