TBMM Anayasa Komisyonu ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Grubu üyesi Ak Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, 116 ülkenin imzaladığı otomatik bilgi paylaşımı konusunda henüz nasıl yol izleneceğinin belli olmadığını söyledi.

Yabancı ülkelerde yaşayanların kendi ülkelerindeki mal varlıklarının otomatik olarak paylaşılacağı anlaşmayla ilgili kafalarda oluşan soru işaretlerini ortadan kaldırmak için Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, AK Parti Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nu makamında ziyaret etti. Yeneroğlu, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın konuya ilişkin açıklamalarının ardından akıllara gelen soruları soran SGK Uzmanı Nacar’a, sürecin 2011’den önce başladığını ve 116 ülkenin sözü edilen anlaşmanın altında imzası olduğunu belirterek, “Yılın 6 ayından fazla yaşadığı ülke o insanın yaşam merkezidir ve vergilerini bildirmek zorundadır. Bu 116 ülke dışındakiler uluslararası finans sisteminin dışına çıkıyor. Türkiye de 2013 yılından beri bu baskıyı üzerinde hissediyor. Uluslararası arenada kredi limitimizin zarar göreceği söyleniyor” dedi.

Çerçeve anlaşmanın 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girdiğini anlatan TBMM Anayasa Komisyonu ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Grubu üyesi Ak Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “6. madde gereği, ilgili ülke ile bizim Maliye Bakanlığımız bürokratlarının ortak hazırlayacağı Bakanlar Kurulu Kararı ile kesinlik kazanacak bir anlaşmadır. Sadece ve sadece vergi bilgi sistemi için kullanılmalıdır. Türkiye’de çalkantı başlamıştır ancak 2019 sonunda Bakanlar Kurulu’ndan nasıl bir karar çıkar nasıl bir yol izlenir, bu bilgi henüz söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Gayrimenkul, ev, araba, arsa, kira gelirleri gibi kişiyle ilgili bilgi paylaşımı yapılacağı endişelerine ilişkin ise Yeneroğlu, “Gelir vergisi dışında hiç bir vergi bilgisi verilmeyecektir. Paylaşılacak tek bilgi dönem sonu bakiyesidir. Mevduat hesabında sadece dönem sonunda orada olan miktar ve bununla ilgili faiz miktarı bilgisi verilecektir. Çünkü bunlar vergiye tabiidir” dedi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Nacar’ın özellikle Avrupa’da yaşayan vatandaşların kaygısını dile getirmesi üzerine Yeneroğlu, “Yurt dışında, mesela Almanya’da, ‘bana mal varlığını bildir, sana sosyal yardımda bulunayım’ deniyor. Vatandaş bu konuda bilgi verir ya da vermez, bu onların bireysel inisiyatiflerine kalmıştır. Ama ilgili ülke kendisini korumak zorundadır. Devlet vatandaşımızın yasal haklarını ihlal edecek bilgiler paylaşırsa, vatandaş tüzel kişilik kimse Türkiye’de ona dava açabilir. Türkiye’nin aynı zamanda vatandaşını koruma yükümlülüğü vardır” açıklamasında bulundu.

SGK Uzmanı Erhan Nacar’ın, bu konunun da büyüyen Türkiye üzerinde oynanan bir oyun olma ihtimalini sormasına karşılık Yeneroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk vatandaşının mağdur olmasına hiçbir koşulda izin vermeyeceğini belirtti.