ER VE ERBAŞLARIN AİLELERİNE SAĞLIK İMKANI MI GELİYOR?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar Cnn Türk ekranlarında Mine Uzun’un sunduğu Parametre programında emeklilik bekleyen vatandaşlar için önemli bilgiler paylaştı.

YAREN YİĞİT

Bedelli askerlik yasasının gündemde olduğu son günlerde, askerlik ile ilgili yeni bir yasa da konuşulmaya başlandı. Askerlik yapan vatandaşlarımızın ailelerine sosyal yardım yapılacağı, ailelerin sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği bilgisi aktarıldı. Hükümetin belirlemiş olduğu yüz günlük eylem planında askere gidecek olan kişilerin ve şuanda askerlik yapan kişilerin yapmış oldukları bildiri sayesinde ailelerinin sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği konuşuluyor.

“HİZMET TESPİT DAVASI HAKKI VAR”

Vatandaşların öğrencilik dönemlerinde meslek liselerinde geçerli olan haftanın belirli günlerinde gerçekleşen bir staj süresi olduğunu belirten Nacar, ” Staj süresinde yatırılan sigortalar çok önemli. Bu dönemde yatırılan primler kaç gün olursa olsun ihmal edilmemelidir. Çünkü primlerin yatırıldığı tarihten itibaren 5 yıl içinde vatandaşın hizmet tespit davası açma hakkı vardir.” şeklinde konuştu.

SİGORTA PRİMLERİNE DİKKAT !

Günümüzde çok sık rastaladığımız bir diğer durum ise kaçak sigortalı çalışan kişiler olarak karşımıza çıkıyor. Vatandaşlar işe başladıkları yerlerde yatırılan sigorta primlerinin de elden kendilerine verilmesini talep ediyor. Böyle bir durumda hiç bir hak talep edemeyecekleri gibi devletten de vergi kaçırılmış olunuyor. Ayrıca iş verenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu da çalıştırmış olduğu kişilerin maaşları ne kadarsa o miktar üzerinden sigorta primlerinin yatırılması gerekiyor. Primlerin yatırılmasında maaştan düşük ödendiği tespit edilirse yine devletten vergi kaçırmış sayılıyor.

KANUN TEKLİFİ KABUL EDİLİRSE HEMEN EMEKLİ OLABİLECEKLER

Emeklilik için yaşa takılanlar ile ilgili yasa yürürlüğe girerse vatandaşlarımızın aktaran Nacar, “Yaşa takılanlar için  yakın zamanda emekli olabilme imkanı doğuyor. Bu konuyla ilgili verilen kanun teklifi kabul edilirse emeklilik için prim gün sayısını dolduran vatandaşlar yaş sınırını beklemek zorunda kalmayacaklar. Ayrıca şuan çalışmayan vatandaşlarımız için de güzel bir gelişme var. İşkur aracılığı ile kamu kurumlarına part time eleman alımı yapılacak. İşkurun açmış olduğu kurslara gidilerek gerekli sertifikalar alındıktan sonra vatandaşlarımız başvurdukları kurumlarda çalışmaya başlayabileceği planlanıyor. ” dedi.