YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR…
Sgk’nın 19.07.2018 tarihinde çıkarmış olduğu 2018/27 sayılı genelge ile yurtdışı borçlanma ve bu borçlanma sonucunda emeklilik aylıklarında olumsuz düzenlemeler yapılacağını hatırlatan SGK Uzmanı Erhan NACAR ;

eğer bu genelge tekrar yürülüğe girerse Avrupalı ne yapmalı ?

 

GELİN Bİ GENELGEYİ İNCELEYELİM…

1-Ev kadınlarının doğum sonrası ödenen bakım paralarının Türkiye’de SGK ilk başlangıç olarak değerlendirilmemesi.

2-Ev kadınlarının 1992 öncesi ikamet borçlanmaları için pasaport ibrazı mecburiyeti.

3-Borçlanmadan vazgeçmenin kaldırılması. Hatalı borçlanma yapıp maaşını bankadan çekmeyenler için hatanın düzeltilmesi amacı ile borçlanmadan vazgeçilmesi artık imkânsızlaşmıştır.

4-Emeklilik aylığı için borçlanılan tutarların değerlendirilmesi süreci ile bağlanacak emekli aylıklarında yarı yarıya bir düşüş olacaktır. 2.000 TL civarı bağlanacak aylıklar 1.000 TL civarına düşecektir.

5-Yurtdışı kısmi aylıklarında yapılan düzenlemeler ile bazı hak kayıpları yaşanacaktır.

6-İkamet belgelerinden istenen tercümeler artık çalışma belgelerinden de istenecektir.

7-Eksik evrakla yapılan müracaatlar direk ret edilecek, müracaatlarda eksik evraka önceden 3 ay bu eksikliğin giderilmesi için süre verilirken artık direkt ret verilecektir.

Sgk Uzmanı Nacar uyardı ; Bu genelge yürürlüğe girdi ancak geri kaldırıldı.Tekrar yürürlüğe girmeyeceğinin garantisi yok.Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın mutlaka bilir kişi uzmanlarımıza danışın.Geleceğinize en büyük yatırımınız olan EMEKLİLİĞİNİZİ

ertelemeyin,YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR…

ÜCRETSİZ DANIŞMA HATTI : +90 312 444 0 860

SGK Uzmanı Sedanur Ece +90 530 588 06 35