3201 sayılı kanuna göre yurtdışı borçlanması için SGK ‘ya verilen yurtdışı  borçlanma talep dilekçesini, internet üzerinden de indirebilirsiniz yada en yakın SGK İl Müdürlüğü ve merkeslerinden temin edinebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma talep dilekçesini peki nasıl doldurabiliriz? 1. Maddesinde adımızı soyadımızı , 2. Maddesinde TC kimlik numaramızı, 3 maddesinde vatandaşlık durumumuzu belirten maddeyi , 4. Maddesinde ikametgah durumumuzu belirtip, 5. maddesinde yurtdışında bulunduğumuz ülkeyi yazıyoruz. 6. Maddesinde erkekler calıştığı süre ve boşta gecen süreleri işaretlemelilerdir, bayanlar ise çalışma yapıyorlarsa çalışılan süre ,boşta geçen süre ve evkadınlığı sürelerini işaretlemelilerdir.

7.Maddesinde aylık almayıp talepde bulunmadıklarını ,8. Maddesinde tebliğ edilecek adresi ,9. Maddesinde asgariyi işaretlemeliyiz. Bizim için en önemli olan 11. Maddeyi cok dikkatli doldurmamız gerekir. Ödeyeceğimiz gün sayısını ve iş başlangıç tarihimizi doğru belirtmeliyiz. Çünkü 11. Madde bizim maaaş miktarımızın belirlenmesini sağlar. 13 maddede ise  SSK ,Bağ-kur veya emekli sandığından herhangi biri varsa sicil numarasını o kısma yazmalıyız. Müracaatımızı adres ve tarihi belirtip ,  imzadan sonra  kayıtlı olduğumuz  ilin Sosyal güvenlik il müdürlüğüne yapmalıyız.

Unutmayın ki doğru müracaat yapmak cok önemlidir. Eğer müracaatınızı doğru yapacağınıza düşünmüyorsunuz 00903124440860 dan uzman kadromuza ulaşarak yapabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Gözde Uluçay