Yurtdışı borçlanması ödemelerinde, ödemelerinin tamamını yatırma imkanı olmayan vatandaşlarımıza Osmanlı Emeklilik Şirketler Grubu olarak anlaşmalı olduğumuz bankalardan kredi imkanı sağlıyoruz. ‘’Kredi başvurusu yapmadan önce neler yapılmalıdır?’’ sorusuyla fazlasıyla karşılaşmaktayız. Kredi başvurusu yapılması için emeklilik işlemlerinin tamamlanmış olması ve son aşamaya gelinmiş olması gerekmektedir. Çekilen kredilerin ödemesi, bağlanan emeklilik maaşından kesinti şeklinde ödenmektedir.

Bağlanan emekli maaşımızın 48 aylık faizli kredi tutarı kadar olan miktarını kredilendirebiliyoruz. Kişilerin Türkiye’de banka sicilini olumsuz etkileyecek bir durum olmaması da önemli bir husustur. Bağlanan maaşımızın 48 aylık miktarını karşılamayan tutarını, borçlanma talebi yaparak kuruma olan borçlanma miktarımızdan düşürttürebiliriz ya da bankaya teminat olarak önden peşin yatırmalıyız. Türkiye’de ek gelir sahibi olan vatandaşlarımız için bankada tanımlanmış olan hesaplarına ek gelirlerinin tanımlanmasını yaparak da maaşlarının 48 aya yetmeyen tutarını tamamlamaları mümkündür.

Mavi Kart sahibi vatandaşlarımızın kredi imkanından faydalanması şimdilik yeni bir yasa çıkıp yürürlüğü girene kadar günümüz şartlarında faydalanmaları mümkün değildir.

Büşra ÇAKICI | Kredi Finans Uzmanı