Yurtdışında yaşayan ev hanımları emekli olabilir mi? Çalışmadan emekli olmak mümkün mü? İşte ayrıntılar yazımızın devamında.

Yurt dışında ikamet eden ev hanımları 3201 sayılı “Yurtdışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurt dışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanun” uyarınca yurt dışında ikamet ettikleri süre boyunca borçlanabilmekte ve Türkiye’den emekli olabilmektedirler.

Yurtdışında çalışan ve Türkiye’den emekli olmak isteyen şahıslar, bu süreleri borçlanarak emekli olabiliyor. Yurtdışında yaşayan bayanlar ise hiç çalışmamış olsalar bile, ikâmet ettikleri her süreyi emeklilik hesaplarından saydırabiliyor.

Türkiye dışında yaşayan milyonlarca Türk vatandaşı bulunuyor. Bunların birçoğunun Türkiye’de de sigorta başlangıçları bulunurken , bazıları da yurtdışında belli bir süre çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüp sigortalı oluyor.

Bunların dışında bazı gurbetçiler sigortalı olarak çalışıyor ve Türkiye’de hiçbir sosyal güvenlik kurumuna kayıt yaptırmıyor.

Yukarıda saydığımız bu üç durumdaki vatandaşlar yurtdışı hizmetlerini saydırarak Türkiye’de emekli olma imkanı bulunuyor. Bu durumda olan vatandaşlar ya borçlanarak emeklilik başvurusu yapıyor ya da o günler yapılan anlaşmalar gereği Türkiye’de de sigortalı olarak geçerli sayılıyor.

Erkeklerin bu haklardan yararlanabilmesi için 18 yaşından sonraki belgeli çalışmaları istenirken ,kadınlar için durum farklı. Kadınların Türkiye’de emekli olmak istediklerinde çalışmış olma şartları yok. Yurtdışında ev kadını olarak bulundukları süreler emeklilik hesabına katılabiliyor. Bu süreleri geriye doğru borçlanarak kazanabiliyorlar.

BİR KİMLİKLE ÖN MÜRACAATINIZI GERÇEKLEŞTİREBİLİRSİNİZ. UZMAN KADROMUZDAN DETAYLI BİLGİ İÇİN 444 0 860 NUMARALI ÇAĞRI MERKEZİMİZDEN BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.

SGK UZMANI SEDANUR ECE