1

Yeni yılla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yeni bir uygulamaya daha imza attı.

Yeni uygulama ülkemizde prim tahsilatını hızlandırma yöntemlerinden birsi olacaktır.

Diğer taraftan
yurtdışından ülkemize gelip prim ödeyemenlere de kolaylık getirmiş oldu. Günümüzde kredi kartıyla alışveriş yapmayan insan kalmadı.

Öncelikle cari dönemlere ait primler ödenebilmekte iken yeni uygulamayla birlikte daha fazla ödeme türleri kredi kartı ile yapılabilir hale getirildi.

Prim Borcunuzu İnternetten Öğrenmek Mümkün
SGK Kurumunun kredi kartı ile yapılan ödemeler sayfasına gidildiğinde işveren ödemeleri, sigortalı ödemeleri ve diğer ödemeler başlığı altında sıralandığını görmekteyiz. 4-a statüsünde sigortalı çalıştıran işverenler borcun türüne göre işveren cari dönem, işveren geçmiş dönem, işveren 6111 yapılandırma, işveren İPC tahsilatı, işveren icra dosya tahsilatı, işveren icra taksit tahsilatı, işveren icra taksit peşinatı, işveren icra toplam borç tahsilatı ödemelerini kredi kartı ile yapabilmekte. Aynı şekilde ticari faaliyette bulunduğu için 4-b statüsünde BAG-KUR sigorta kapsamında olan esnaflar da borç türüne göre BAG-KUR cari dönem, BAG-KUR Geçmiş dönem, BAG-KUR- SGDP ve BAG-KUR toplam borcu kredi kartı ile ödeyebilmekte. Ayrıca SGK Kurumuna ait diğer ödeme sorgusu adı altında, 4/a Tarım SSK, GSS prim, Ek-5 sigorta primi, Ek-6 sigorta primi, Topluluk sigortası yapılandırma tahsilatı ve isteğe bağlı 6111 yapılandırma ödemelerini de kredi kartı ile yapabilme imkanınız olmakta.

İşveren, esnaf ve sigortalılarımız, yurtdışında bulunur iken de kredi kartıyla prim borcu ödeme işlemini https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf adresi üzerinden gerçekleştirebilir.

Ayrıca bu yöntem uygulanma suretiyle SGK Kurumunda ki prim borç miktarınızı öğrenmek de mümkün hale geldi. Bu sayede borç miktarınızı öğrenmek için SGK Müdürlüklerine bizzat gitme veya yurtdışından dilekçe yazıp sonuçlarını bekleme zorluğundan kurtulmuş olacaksınız.

Kredi Kartıyla Prim Tahsilatı Yapan Bankalar

Şu anda yeni uygulamaya giren sistemle ilintili tüm bankalar aracılığı ile prim borcu ödemek mümkün değil. Kredi kartıyla ödeme yapabilmek için SGK Kurumu ile kredi kartıyla prim tahsilatı anlaşması bulunan bankalara ait bir kredi kartına sahip olmak birinci şart. Şu anda SGK Kurumuyla anlaşma yapan bankalara önce devlet daha sonra özel bankalar olarak bakıldığında;

1- Ziraat Bankası 2- Halk Bank, 3- Vakıfbank, 4-Finansbank, 5-Garanti Bankası, 7- Bank Asya, 8-HSBC, 9-İş Bankası, 10-TTKB Bankası, 11-Denizbank, 12-Yapı ve Kredi Bankası, 13-Akbank

Komisyon Durumu

SGK Kurumu bankalarla yapmış olduğu protokol da kredi kartıyla prim tahsilatlarında bankaların alacağı komisyon miktarını belirleme yetkisini bankaların kendilerine bırakmıştır.

Bu uygulama rekabete bağlı olarak komisyonun belirlenmesini beraberinde getirecektir. Komisyon miktarlarının serbest rekabet şartları içinde bankalar tarafından belirleneceği yeni bir uygulama olacaktır. Bu uygulama ile birlikte yurtdışında yaşayan Avrupalı Türkler dahil olmak üzere yurtiçinden bu imkandan faydalanmak isteyen işveren, esnaf ve sigortalılar hangi banka daha az komisyon alacaksa ilgili bankadan kredi kartı almaya öncelik sağlayacaktır.

Örneğin Halk Bankası işveren, sigortalı ve küçük esnafımızın kredi kartı tahsilatlarından komisyon almadığını ve sıfır komisyonla çalıştığını vatandaşlarımızın menfaatleri açısından belirtmekte fayda vardır.